/
Forum SHOC.PL


FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Honda VT700C 1985 - remont silnika
Autor Wiadomość
mtx32 

Motocykl: Honda VT500C oraz VT700C
Dołączył: 27 Wrz 2023
Posty: 12
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-04-28, 14:56   Honda VT700C 1985 - remont silnika

Witam

Kupiłem miesiąc temu okazyjnie Hondę VT700c (wcześniej miałem VT500c). Okazyjnie ponieważ kupiłem jako uszkodzony - nie odpala. Wg sprzedającego padł rozrusznik (tak mu doradzili fachowcy na FB :mrgreen: ). W rzeczywistości akumulator po zimie się rozładował - sprzedający był totalnie nie techniczny :shock: .

W każdym razie przyjechałem, obejrzałem silnik kamerą inspecyjną w środku, sprawdziłem biegi i kupiłem. Po zakupie wstawiłem swój akumulator i pojechałem na kołach do domu. Akumulator sobie zamówiłem taki jak powinien być - 16Ah w kształcie litery T (był wstawiony jakiś mały).






Motocykl owszem jeździ ale czuję i słyszę, że to nie jest to co powinno być - lubię mieć wszystko w idealnym stanie:
- od strony sprzęgła słychać lekkie dzwonienie - pewnie łańcuszek pompy oleju do wymiany i kosz sprzęgłowy do regeneracji,
- tylni cylinder trochę hałasuje (głowica).
- lekko się sączy paliwo z jednego gaźnika.

Zdemontowałem bak i zacząłem od gaźników - wyczyszczenie + nowe uszczelki oraz zdjąłem z ciekawości pokrywę głowicy. Niestety ktoś z poprzednich właścicieli nawalił silikonu i pierwsze co to wszystko wyczyściłem, lekko splanowałem i dałem nową uszczelkę.


Niestety po skręceniu wyszło, że jeden zawór ssący jest podparty - prawdopodobnie hydropopychacz się zaciął - kompresja na tym cylindrze spadła do 0. W tej sytuacji muszę wyjąć silnik, rozebrać głowicę i je wyczyścić. Jak już będę miał silnik wyjęty z ramy to najsensowniej będzie zrobić remont (rozebrać obie głowice i cylindry, wyczyścić wszystko, dotrzeć zawory, wypłukać hydropopychacze).
Ostatnio zmieniony przez mtx32 2024-05-09, 12:46, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
Marecki 
Marek


Motocykl: VT1100C3 Aero
Wiek: 54
Dołączył: 15 Paź 2018
Posty: 968
Skąd: Chełm
Wysłany: 2024-04-28, 21:50   

Pogadaj z Marudą - on zna te modele na wylot.
_________________
były: VT1100C2 Sabre 2003r. i VT500C 1984r.
 
 
mtx32 

Motocykl: Honda VT500C oraz VT700C
Dołączył: 27 Wrz 2023
Posty: 12
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-05-05, 22:34   

Dzisiaj wymontowałem silnik z ramy. Przy odrobinie cierpliwości wyjechał bez problemu. Trochę osprzętu było trzeba zdemontować albo poluzować. Jutro zacznę rozkręcać i badać stan użycia części.







 
 
mtx32 

Motocykl: Honda VT500C oraz VT700C
Dołączył: 27 Wrz 2023
Posty: 12
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-05-08, 13:17   

c.d.

Rozkręciłem pokrywę tylnej głowicy (tej która hałasowała) i zacząłem od sprawdzenia napinacza łańcucha rozrządu - żeby ocenić w jakim stanie jest łańcuch. Tu wyszła duża niespodzianka:




Wyszło 17,6 mm a powinno być max 9 mm więc coś nie tak.

1. Problem: uszkodzony napinacz łańcucha rozrządu (pęknięty po obu stronach):
To pewnie było przyczyną hałasów od strony tylnego cylindra.



Do wykręcenia tulei od świecy użyłem zaślepki rury 1/2 cala na klucz 27 mm - do kupienia za grosze w markecie.

 
 
Marecki 
Marek


Motocykl: VT1100C3 Aero
Wiek: 54
Dołączył: 15 Paź 2018
Posty: 968
Skąd: Chełm
Wysłany: 2024-05-08, 17:23   

Tak z ciekawości: w jakim celu tą tuleję wykręcałeś?
_________________
były: VT1100C2 Sabre 2003r. i VT500C 1984r.
 
 
mtx32 

Motocykl: Honda VT500C oraz VT700C
Dołączył: 27 Wrz 2023
Posty: 12
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-05-08, 21:50   

Tuleję trzeba wykręcić aby łańcuch od rozrządu przeszedł przez głowicę - przy ściąganiu głowicy. Może tego jeszcze nie widać na zdjęciach ale głowica jest zdjęta i cylindry też będą zdjęte (ogólny przegląd silnika + nowe uszczelki).



Muszę umyć silnik przed dalszą rozbiórką żeby nic przypadkiem nie wpadło do środka.
 
 
dyniek 
Piotrek


Motocykl: VT500->VT1100->VTX1300
Wiek: 53
Dołączył: 23 Wrz 2014
Posty: 437
Skąd: Garbatka WKZ
Wysłany: 2024-05-09, 07:51   

Pogadaj z Marudą, żeby jakiegoś babola nie popełnić i załatw sobie dobre uszczelki, bo te z netu się nie nadają.
_________________
Piotrek
 
 
mtx32 

Motocykl: Honda VT500C oraz VT700C
Dołączył: 27 Wrz 2023
Posty: 12
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2024-05-09, 11:24   

Z Marudą się konsultuję.

Z wypowiedzią powyżej się częściowo nie zgodzę. Oryginalne uszczelki OEM Hondy oraz w miare dobre zamienniki też są "z Internetu". Z tym że faktycznie czasami są sprzedawane nieprawidłowe (od nowszych modeli).

Uszczelka pod głowicę w tym modelu musi mieć zagłębienia na zawory ponieważ zawory pracują poza okrągłym obrysem cylindra - mówiąc w prost otwór nie może być okrągły. To widać już wizualnie, że cylinder ma podfrezowania w górnej części i taki sam kształt musi mieć uszczelka.

Maruda potwierdził, że uszczelka od VT750c (ta z podcięciami na zawory) może być zamontowana w VT700c (różnią się średnicą tłoka). Przy tych uszczelkach głowica i cylinder powinien być zabielony (delikatnie splanowany ale nie za mocno) - wskazówka Marudy.


Po nałożeniu nowej uszczelki na starą widać, że nowa uszczelka nie wystaje w miejscach gdzie pracują zawory - będzie OK.


c.d.
Rozbieranie głowicy:








Zawór wydechowy ma lekkie wżery i jest wytarty w prowadnicy. Głowice raczej wyśle na regenerację do Marudy. On je zrobi profesjonalnie.

Napinacz w przednim cylindrze:

Wyszło ponad 9 mm - łańcuchy rozrządu do wymiany (motocykl ma przebieg ok 60 tys km).
  
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Wersja forum PDA/GSM