USTAWIENIE ROZRZĄDU
Honda Shadow VT 1100 1985 (SC18)


POWRÓT

Ustawienie rozrządu w silniku Hondy Shadow (SC18) należy wykonać w przypadku demontażu głowicy lub wymiany łańcuszka rozrządu.
Do ustawienia potrzebne jest wyjęcie lub niezamontowanie jeszcze napinacza łańcuszka rozrządu. Potrzebne informacje znajdują się w artykule "Wymiana łańcuszka rozrządu" gdzie równiez jest opisany montaż dekla górnego koła zębatego rozrządu.

Ustawienie rozrządu jest w sumie dość prosta i banalną czynnością sprowadzająca się do skręcenia koła zębatego z wałkiem rozrządu w momencie zsynchronizowania trzech ustawień:


Dla uproszczenia tych wywodów zachowajmy następującą kolejność ustawiania:
Należy pamiętać, ze opisana pozycja wałka rozrządu jest pozycją "bezpieczną" dla zaworów - w takim położeniu wszystkie zawory są zamknięte i nie grozi nam uderzenie w nie tłokiem przy obracaniu wałem korbowym. Należy więc w przypadku montażu głowicy lub wymianie łańcuszka (wtedy tylko odkręcamy koło zębate) pozostawić wałek w tej pozycji:

Dla cylindra przedniego - niebieskie strzałki wskazują markery na wałku rozrządu, czerwone znak (literę "F"):I dla cylindra tylnego:


Ustawienie wału korbowego w pozycji RT dla przedniego cylindra:
(strzałka wskazuje miejsce gdzie w pokrywie znajduje się wskaźnik na który ustawiamy dany marker)


Ustawienie wału korbowego w pozycji FT dla przedniego cylindra:
(strzałka wskazuje miejsce gdzie w pokrywie znajduje się wskaźnik na który ustawiamy dany marker)

Ustawienie markerów na kole równolegle do powierzchni głowicy.DO GÓRY : POWRÓT